AGDCA Conference: Agenda

Institute for Advanced Study

School of
Mathematics

Princeton, New Jersey

Agenda


Conference on Algebro Geometric Derived Categories and Applications


March 10-14, 2008

Organizers:

Roman Bezrukavnikov, Institute for Advanced Study/MIT

Robert MacPherson, Institute for Advanced Study

_______________________________________________________

The conference is being supported by the National Science Foundation.

Messages for workshop guests may be left by calling (609) 734-8100 and will be placed on the bulletin board in Fuld Hall across from Fuld 119.

All talks will be held in Simonyi Hall.

_______________________________________________________

Monday, March 10, 2008

10:00 am - 11:00 Gabriele Vezzosi (Universita di Firenze), Some background in derived algebraic geometry

11:30 am - 12:30 Bertrand Toen (Univ Paris 6, France), On the Grothendieck group of dg-categories

12:30 pm - 1:30 Lunch, Dining Hall

2:30 pm - 3:30 Kevin Costello (Northwestern), Calculations of categorical Gromov-Witten invariants

3:30 pm - 4:00 Tea - Fuld Hall Common Room

4:00pm - 5:00 Raphael Rouquier (Oxford), Higher representation theory

Tuesday, March 11, 2008

10:00 am - 11:00 Tom Bridgeland (Univ Sheffield, UK), Stability conditions and Stokes factors

11:30 am - 12:30 Daniel Huybrechts (Univ Bonn, Germany), Derived categories of smooth projective varieties

12:30 pm 1:30 Lunch, Dining Hall

2:30 pm - 3:30 Yan Soibelman (Kansas Univ), Motivic Donaldson-Thomas invariants for Calabi-Yau categories

3:30 pm - 4:00 Tea - Fuld Hall Common Room

4:00 pm - 5:00 Andrei Okounkov (Princeton), Monodromy of the quantum differential equations for the Hilbert schemes of points in the plane

Wednesday, March 12, 2008

10:00 am - 11:00 Olivier Schiffman (IAS), Eisenstein sheaves for elliptic curves and Macdonald polynomials

11:30 am - 12:30 Dmitry Orlov (IAS), D-branes in LG models and mirror symmetry

12:30 pm - 1:30 Lunch, Dining Hall

2:30 pm - 3:30 Denis Auroux (MIT), Relative Fukaya and relative homological mirror symmetry

3:30 pm - 4:00 Tea - Fuld Hall Common Room

4:00 pm - 5:00 Paul Seidel (MIT), Fukaya categories and A_n-quiver algebras

6:00 pm - Buffet Dinner, Dilworth Room, IAS Dining Hall, reservations and payment required by March 3, 2008.

Thursday, March 13, 2008

10:00 am - 11:00 Alexander Goncharov (Brown), Quantization of cluster varieties and the quantum dilogarithm

11:30 am - 12:30 Bernard Keller (Univ Paris 6, France), Quiver mutation and derived equivalence

12:30 pm - 1:30 Lunch, Dining Hall

2:30 pm - 3:30 Joel Kamnitzer (UC Berkeley), Knot homology via derived categories of coherent sheaves and the geometric Satake correspondence

3:30 pm - 3:45 Tea - Fuld Hall Common Room

3:45 pm - 4:45 Catharina Stroppel (IAS), Convolution versus Ext algebras and embedded TQFT

4:45 pm - 5:45 Alexander Polishchuk (Univ Oregon), Fourier-Mukai duality for generalized 1-motives via kernel algebras

Friday, March 14, 2008

10:00 am - 11:00 Jacob Lurie (MIT), Ring spectra and Koszul duality

11:30 am - 12:30 Dennis Gaitsgory (Harvard), Langlands duality fir quantum groups

12:30 pm - 1:30 Lunch, Dining Hall

02:30 pm - 03:30 David Nadler (IAS/Northwestern), Langlands duality for real groups

03:30 pm - 04:00 Tea - Fuld Hall Common Room

04:00 pm - 05:00 Vincent Lafforgue (ENS, France), On geometric Langlands correspondence for P^1 and Arthur SL_2

updated 2/29/08